INSCENACE

ADVENT

Martin Františák

horská balada podle románu Jarmily Glazarové

datum premiéry: 9.1.2015 a 11.1.2015

Režie, výprava: Gustav Řezníček j. h.
Hudební spolupráce: Jiří Nechanický
Text sleduje: Jaroslava Kovářová
Světla, zvuk: Ondřej Bogar

Spolupracovali:
Jana Koňaříková, Jana Zádilská, Václav Koňařík, Tomáš Koňařík, Zdenka Pinkavová, Lea Kyslingerová, Jan Podešva, Blažena Trojanová, Jan Štěpánek j.h.

Osoby a obsazení:

Františka
Jura Podešwa
Rozína
Metud
Matka Františky
Vojnicová
Farář
Revírník
Revírníkova žena
Řezník
Řezníkova žena
Ján
Eva Blechová / Lenka Vráželová
Miroslav Urubek
Jitka Strbačková
Lukáš Kuželka / Martin Vrážel
Vladislava Bednářová
Dana Králíková
Josef Kret
Josef Králík
Jaroslava Korabiková
Jindřich Sábl
Lucia Kašparová
Jan Hanuš / Michal Ševčík

ZÁZNAM PREMIÉRY 9.1.2015

ZÁZNAM PREMIÉRY 11.1.2015

Zde fotky z premiéry:

 

Martin Františák (1974)

narodil se ve Valašském Meziříčí, kde v útlém mládí působil jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, obor dramatická výchova, jako student Arnošta Goldflama také činoherní režii. V současné době zastává funkci uměleckého šéfa činohry Národního divadla v Brně.

Do Karolinky přichází v roce 2002 s jasnou koncepcí – první hrou bude Maryša bratří Mrštíků (2003), ale ta naše, valašská, a to ve všech ohledech, ve valašské zemitosti, syrovosti, v dialektu, v písni i v krojích. Ke spolupráci přizve zpěváky a tanečníky souboru valašských písní a tanců Jasénka, kteří pozvedají jindy ryze činoherní představení do roviny folklórně taneční a silně baladické. Protože Maryša v režisérově pojetí není jen konzervovanou podobou dramatu z konce předminulého století, ale i silnou výpovědí směrovanou k dnešku, objevuje se v nejvypjatějších momentech inscenace i hudba ryze současná, hudba Jiřího Bulise i dalších autorů.

Po premiéře se Maryša vydává na cestu přehlídkových klání a karolinští ochotníci navazují na někdejší slavnou éru souboru. „Maryša s vůní valašské slivovice a aj v tej valašskéj řeči hraná,“ jak ji výstižně charakterizoval člen organizačního štábu Jiráskova Hronova, dobývá úspěchy a dostává se na přehlídku nejvyšší.

Divadelníky „svého srdce“ našel Martin Františák právě v Karolince a oni svého režiséra. Svědčí o tom fakt, že jim v roce 2005 napsal hru „přímo na tělo“. Karolinským amatérským divadelníkům se tak dostalo té cti poprvé vdechnout život postavám Františákovy hry příznačně nazvané Doma.

S touto hrou soubor sklidil nebývalé ovace na Jiráskově Hronově a dostal se i do ankety českých kritiků a divadelních teoretiků vyhlašované Divadelními novinami, ač jde o soubor amatérský a anketa je určena představením profesionálních divadel. Tuto mimořádnou inscenaci natočila jako jediné amatérské představení i Česká televize a do svého repertoáru ji zařadilo také Národní divadlo v Praze.

Následovala inscenace hry Nevěsta (2009), inspirovaná osudy matky a dcery ze Santova. S touto hrou pak soubor vyjel reprezentovat Českou republiku na světový festival amatérského divadla „Dialog 2011“ do norského města Tromsø. V konkurenci 21 nejlepších souborů z celého světa zde sklidil nadšené ovace mezinárodního publika.

Pod režií letošní inscenace Adventu (2015) na motivy románu J. Glazarové ale Martin Františák podepsán není. Stal se uměleckým šéfem Národního divadla v Brně a pracovní povinnosti mu nedovolily náročné zkoušení se „svým“ souborem. Režie se tedy na jeho doporučení ujal herec Městského divadla Zlín Gustav Řezníček, který soubor dokonale zná z jeho předchozí tvorby a našel v něm zalíbení.

Soubor s více než stoletou historií v tomto čase tvoří zhruba 20 členů, kteří pocházejí z různých míst Vsetínska – kromě Karolinky a Hovězí také ze Vsetína,  Halenkova a Valašské Polanky.

A jaká je současnost souboru? Posuďte sami, vážení diváci.
Jarmila Glazarová (1901-1977)

Česká prozaička a publicistka, která při svých občasných pobytech na Valašku v letech 1938-44 (Horní Bečva) sbírala materiál ke svým dílům, z nichž nejvýznamnějším je právě Advent (1939). K valašskému lidu chovala velkou náklonnost. U prostých Valachů oceňovala především úctu k tradici, skromnost a vysokou duchovní kulturu uprostřed materiální bídy. Dalšími autorčinými významnými díly jsou Vlčí jáma, Roky v kruhu a Chudá přadlena. Pro její ženské hrdinky je typická velká potřeba opravdového citu i odhodlání obětovat mnohé pro štěstí svých dětí.

Poděkování:

Srdečně děkujeme všem, s jejichž nezištnou podporou a pomocí naše inscenace vznikala:

OÚ Hovězí a panu starostovi Antonínu Koňaříkovi,

MěÚ Karolinka,

paní Mileně Gáškové s kolektivem pracovnic – fa Helena Glass,

 ____________________________________________________

 

 

ZBYTEK STRÁNKY PROCHÁZÍ „TVŮRČÍM“ PROCESEM…

NEVĚSTA

kdy byla premiéra

počet repríz

herci

fotky